Що таке біткоіни

11-6-2021

Все частіше ми чуємо слова “криптовалюта», «біткоіни», “блокчейн”, але якщо і розуміємо, про що йде мова, то тільки в загальних рисах. У цій статті ми розповімо простими словами: що ж таке биткоини та где можно платить биткойнами , звідки він взявся і як працює.

У сучасному світі навіть маленькі діти знають, як витрачати гроші, але мало хто замислюється про те, що досить пристойний відсоток своїх грошей ми віддаємо посередникам (в основному банкам).

До того ж зараз багато хто користується електронними (цифровими) грошима, що зберігаються на банківських картах. Інформація про кількість грошей і проведені операції зберігається в спеціальному цифровому сховищі банку.

Так як це сховище є централізованим (єдиний центр – сервер), то його можна зламати і привласнити собі всі гроші клієнтів банку. Те ж може статися і з банківськими вкладами.

Навіть якщо у вас немає банківської карти, то ви все одно взаємодієте з банками: центробанк друкує нові гроші і часто цей процес призводить до знецінення вже знаходиться в обороті грошової маси (інфляції). Таким чином ваші накопичення, що зберігаються вдома, знеціняться.

Як же бути, якщо я не хочу ні з ким ділитися чесно заробленими? – цим питанням задалися розробники біткоіни. Вони створили принципово нову платіжну систему, одиницею обліку операцій якої є біткоіни – цифрова валюта.

Так як всі операції проводяться тільки в мережі інтернет, для їх захисту використовуються спеціальні криптографічні методи-звідси і пішла назва»криптовалюта”.

Що таке біткоіни [btc]?

Біткоіни-це перша цифрова валюта, що забезпечує проведення фінансових операцій в децентралізованої мережі і існуюча тільки в мережі інтернет (у неї немає фізичного аналога).

Особливості

Біткоіни дозволяє вирішити багато проблем паперових та електронних грошей, перераховані нами на початку статті. Це можливо завдяки особливостям першої криптовалюти:

 • Анонімність.

  для проведення фінансових операцій з біткоіни не потрібно ніде реєструватися, повідомляючи системі свої персональні дані (піб, паспортні дані і т.п.). Вам достатньо завести цифровий гаманець з унікальним номером-це і буде вашим розпізнавальним засобом в системі.

 • Децентралізованість.

  система працює на технології блокчейн, особливістю якої є відсутність єдиного центру: інформація по транзакціях зберігається одночасно на безлічі пристроїв учасників мережі. Це ж властивість блокчейн технології обумовлює наступну особливість біткоіни.

 • Надійність.

  так як інформація зберігається на величезній кількості різних носіїв, то змінити цю інформацію неможливо. Будь-яка зміна в ланцюжку навіть на декількох носіях призведе до того, що інші учасники мережі зрозуміють цю інформацію як помилкову – обман відразу буде розкритий.

 • Економія.

  так як транзакції проводяться безпосередньо безпосередньо між користувачами без посередників, то комісія не стягується.

 • Контроль емісії.

  кількість біткоіни строго обмежена і прописано в системному коді – це кількість не можна змінити, тобто неможливо запустити «друкарський верстат» і випустити ще пару сотень монет.

 • Незворотність платежу.

  якщо ви запустили платіж, то його вже не можна буде скасувати.

Для чого був створений біткоіни?

Мета створення біткоіни-поява нової платіжної системи, що працює без участі будь-яких центральних органів або банків: управління транзакціями і проведення емісії (надходження нової валюти в обіг) забезпечується безпосередньо системою без участі посередників – це дозволяє мінімізувати витрати користувачів.

Коли з’явився, і хто його створив?

Для появи біткоіни було необхідно близько 40 років досліджень:

 • поява ” електронних грошей “(1983 рік)
 • створення механізму hashcash ( 1993 рік) – для доступу до якого-небудь абстрактного ресурсу потрібно вирішити певну задачу
 • поява ідеї криптовалюти і використання децентралізованої системи (1998 рік)
 • створення принципу ланцюжка блоків для механізму hashcash (технологія блокчейн)

Як виглядає творець?

Творцем біткоіни, людиною, яка зробила прорив у світі цифрової валюти, вважається сатоши накамото. Він в 2009 році закінчив розробку протоколу і принципу роботи нової платіжної системи. Був опублікований вихідний код.

Таким чином, днем народження біткоіни можна вважати 2009 рік.

Хто ж такий сатоши накамото? якщо ми наберемо це ім’я в будь-якому пошуковику, то нам покажуть фото творця біткоіни. Але всі результати пошуку будуть невірними: особистість сатоши не встановлена. Не можна навіть сказати один це людина або псевдонім для групи програмістів.

Було висунуто кілька версій про реальну особистість сатоши. У 2014 році в журналі newsweek стверджувалося, що творцем біткоіни є американець японського походження доріан сатоши накамото – його фото і пропонує нам пошуковик. Але сам доріан спростував цю інформацію.

В різний час різні видання пропонували свою версію «реального» творця биткоина: нік сабо, крейг райт. Були версії про те, що біткоіни створило секретне агентство якої-небудь країни (за типом мі-6 у великобританії або анб в сша). Але всі ці версії були спростовані.

Реальний творець децентралізованої мережі, який зробив будь-які операції прозорими, залишається в тіні-ось такий ось парадокс.

Скільки сатоши в біткойні?

На честь батька-розробника найменша частина біткоіни (0,00000001 btc) названа сатоши. Іншими словами, сатоши для біткоіни як копійка для рубля.

Як виглядає монета

Справа в тому, що біткоіни відрізняється від звичних нам паперових (металевих) грошей.

Ми звикли бачити таке зображення біткоіни:

Насправді, це всього лише красива ілюстрація, яку використовують для зручності обивателів.

По справжньому, біткоіни-це цифровий код, він виглядає як набір символів:

Або як qr-код, який все одно після сканування призведе на цифровий код, як на зображенні вище.

Причому варто звернути увагу, що цифровий код кожного біткоіни різний, але він все одно залишається все тим же цифровим кодом.

Під час видобутку (майнінг) біткоіни, він виглядає теж як цифровий код.

Тому якщо ви десь побачили звичну картинку (або навіть справжню монету) – знайте, це просто картинка або сувенір (в разі справжньої металевої монети), він не є справжнім і не варто толком нічого.

Де зберігати біткоіни (на прикладі matbea)

Матбі-є одним з таких типів гаманців. Він дуже зручний, простий у використанні, а головне надійний!

Проект матбі був офіційно зареєстрований ще в 2014 році. !

Тобто він працює з тих часів, коли про криптовалюта знало не так багато людей. Це означає, що засновники даної платформи не збиралися обманювати користувачів, а просто займалися улюбленою справою!

Створення гаманця на прикладі matbea

Для того що б створити гаманець перейдіть на головну сторінку сайту матбі. У верхньому кутку (в шапці сайту) натисніть на “створити гаманець”.

Відкриється спливаюче вікно. Виберіть потрібну для вас криптовалюта, наприклад, litecoin і натисніть не неї.

Відкриється нова сторінка, на якій вам буде запропоновано зареєструватися.

Реєстрація дуже проста і швидка, займає буквально пару хвилин!

Зверніть увагу, що телефон потрібен для надійності, для максимальної безпеки. Так як e-mail можуть зламати і отримати доступ до вашого облікового запису, телефон найкраща, надійна заміна e-mail.

Крім телефону ніяких інших даних від вас вимагати не будуть, а ваш номер телефону буде використовуватися тільки для входу!

Тепер необхідно заповнити 2 поля і прийняти умови:

 • введіть номер телефону-введіть свій номер телефону. Для максимальної безпеки ваших грошових коштів, matbea просить вказувати саме номер телефону, а не email, так як email можна зламати, а значить викрасти кошти.
 • придумайте пароль-придумуйте пароль з неіснуючих слів, щоб його неможливо було підібрати зловмисникам, розбавляйте пароль цифрами, символами, великими і малими літерами. Після того, як придумаєте пароль, обов’язково перепишіть його (бажано на паперовий носій) і приберіть його в надійне місце.
 • поставте галочки-згода з умовами обмінника.
 • реєстрація-натисніть на цю кнопку після заповнення всіх вищевказаних полів.

Після того, як ви зареєструвалися відкриється ваш особистий кабінет, де ви можете:

 • Перевести криптовалюту для зберігання (продажу)
 • купити криптовалюту
 • продати криптовалюту
 • обміняти криптовалюту, наприклад, litecoin на zec