Думка: чому ексклюзивність Metro Exodus — це плювок в обличчя шанувальникам серії

126

28 жовтня в ігровій індустрії розгорівся черговий : очікуваний шутер Metro Exodus за два тижні до релізу несподіваним чином став ексклюзивом для Epic Game Store, що викликала шквал бурхливого обурення геймерів. ПК-гравці не просто пожурили видавця на ігрових форумах за подібний «сюрприз» у формі головного символу 2019 року, але і взялися за більш рішучі форми протесту, щоб продемонструвати власне неприйняття ситуації. Я вважаю, що подібні дії з боку геймерів цілком виправдані і Epic Games разом з Deep Silver сповна заслужили потік ненависті у власну бік. Але про все по порядку.

Москва не відразу будувалася, так і Стиму знадобилося більше десяти років, щоб стати головним оплотом ПК-геймінгу. Майданчик Гейба Ньювелла позиціонувалася як прямий конкурент торрентів і завдяки правильним рішенням Valve значно знизила рівень піратства на ПК. Можна згадати хоча б регіональні ціни, які стали очевидним підмогою для покупки ліцензійних ігор з боку закоренілих піратів. До того ж Стім – це не просто лаунчер для встановлення ігор, але ціла інфраструктура, цілком створена для зручності спільноти комп’ютерних геймерів.

Безкоштовний сервіс для стрімінг ігор, ціла соціальна мережа з гайдами та порадами щодо усунення технічних несправностей в комп’ютерних іграх – це лише менша частина з можливостей Steam. Якщо ти купуєш гру в сервісі Valve, то можеш однозначно розраховувати на зручний функціонал, грамотну підтримку і навіть систему повернення коштів, де співробітники Valve часто ставали на бік гравців.

Для прикладу згадаємо катастрофічний запуск Kingdom Come Deliverance в 2018 і рефанд коштів за гру навіть тим користувачем, які встигли награти кілька десятків годин в RPG від розробників з Warhorse.

За лояльну ігровий майданчик з 90 мільйонами активних користувачів Valve очікувано брала з розробників частину фінансових коштів після розміщення ігри у Steam. Великі видавці вважають недоцільним платити Valve 30-відсоткові відрахування за кожну продану гру, тому почали плодити власні ігрові сервіси. Магазини від Ubisoft, Electronic Arts, Bethesda і Blizzard як раніше не пропонували, так і зараз не надають навіть примірного з рівня можливостей функціоналу, порівнянного зі Стім. Єдина причина, по якій гравці звертають на них увагу – наявність ексклюзивних і іноді безкоштовних ігор.

Нарешті, на сцені з’являється Epic Game Store, політику якого можна порівняти хіба що з агресивним рекетом, де комфорту гравцям відводиться останнє місце.

Metro Exodus і виправдана жорстокість

Epic Game Store рекламується як лояльна для розробників ігор платформа. Ми можемо почути постійне повторення переваг, начебто 12% відрахувань від продажів і програми підтримки незалежних авторів. І це зовсім непогано, навіть добре, але Epic зовсім забувають, що саме геймери, як кінцевий споживач ігрового продукту, повинні бути привілейованої ЦА.

Магазин Epic Game Store зараз представляє з себе голий фундамент, платформу, на якій немає практично всіх корисних функцій сервісу Valve. Ні досягнень, але системи оцінювання ігор, ні розгорнутого форуму або можливостей комунікації з іншими геймерами для обговорення і вирішення ігрових проблем.

Мнение: почему эксклюзивность Metro Exodus - это плевок в лицо поклонникам серии | Изображение 2

Замість того, щоб цілеспрямовано поліпшувати сервіс та надати конкурентну по можливостям з Steam платформу, Epic надходять максимально незграбно і завдяки заробленим на Fortnite мільярдам доларів просто скуповують ексклюзивність для численних ігор. Тим самим, по суті, позбавляючи геймерів права вибору грати в очікувані ігри на не тільки звичною, але найбільш зручною і функціональною на сьогоднішній день комп’ютерної платформі. Справжнім апофеозом агресивної політики Epic Game Store стала покупка безстрокової ексклюзивності The Division 2, а потім і тимчасової ексклюзивності Metro Exodus за два тижні до виходу гри.

Саме рішення видавця в останній момент вилучити Metro Exodus з продажу в Steam було найбільш спірним у даній ситуації. Як я можу згадати, це перший подібний випадок в історії, коли ексклюзивність оголошується незадовго до релізу гри. Навіть коли Microsoft повально купувала студії сторонніх розробників, вони не ставили умови тим же Obsidian і InXile, що заявлені на даний момент гри повинні бути обов’язковим ексклюзивом для екосистеми Microsoft. Як підсумок геймери почали активно обрушать рейтинг минулих ігор серії Metro в Стім.

Мнение: почему эксклюзивность Metro Exodus - это плевок в лицо поклонникам серии | Изображение 3

Подібні дії може й виглядають з боку як прояв дитячості, але якщо замислитися, а який ще є спосіб діалогу між гравцями і видавцем, який порушує обіцянки і байдуже ставиться до власної аудиторії? Звичайно, прихильники Стима можуть бойкотувати продажу продукту, але в цій ситуації у них немає можливості подібним чином висловити своє обурення до моменту виходу Metro Exodus в 2020 році в Steam. Залишається тільки занижувати оцінки минулим іграм, щоб достукатися до видавця і нагадати їм, що з геймерами і їх очікуваннями теж слід рахуватися.

Можливо, заяви геймерів токсичні, тут складно не погодитися, але обурення гравців стало наслідком фінансової угоди між Deep Silver і Epic Games. Видавець немов забув, що «демонстративна неповага» — це гра, в яку можуть грати відразу дві сторони. Як кажуть, що посієш, те й пожнеш. При цьому не варто вважати, ніби хвиля обурення пройде непомітно для видавців.

Мнение: почему эксклюзивность Metro Exodus - это плевок в лицо поклонникам серии | Изображение 4

Випадок з Metro Exodus – прецедент, який може і не змусить Epic Games змінювати політику роботи і модифікувати власний сервіс, але точно буде гідним уроком для інших видавців, які віддадуть перевагу в першу чергу піклуватися про грошових мішках, а не про комфорт власної аудиторії.

В історії з ексклюзивністю Metro Exodus є принаймні один світлий момент. Очевидно, що у Steam з’являється серйозний конкурент, який нехай і не бере якістю сервісу, але забирає гравців з допомогою ексклюзивних ААА-ігор. Дохід Steam в цьому році очікувано зменшитися, і швидше за все ми побачимо не тільки поступки Valve до розробників ігор, але і старт розробки власних, масштабних ігор від студії Гейба Ньювелла. Як нам говорили в минулому році – . І зараз саме час для повернення у стрій культових розробників ігор.